Posted on Leave a comment

Благословия или проклятие?

по Ранди Гейдж

Видяхте ли онова видео в Instagram, в което Боинг 747 с космическа совалка отгоре излита от самолетоносач? Или кадрите със звездолет, приличащ на USS Enterprise, прелитащ над Сан Франциско? А какво ще кажете за клипа с четири изтребителя F-35, които съпровождат НЛО?

Сега, представете си вашето видео, в което говорите за уникалността на вашия протеинов шейк – как мислите, че ще се съревновава с тези завладяващи, генерирани от AI мини филми?

„Аз не съм в конкуренция с тези бляскави забавления,“ може би ще кажете. „Аз съм инфлуенсър, личност, която с чар и експертност по здраве и красота достига до хиляди хора всяка седмица.“

Ето проблема – не може да се мерите с виртуалните AI инфлуенсъри – те са с перфектни пропорции, дълбоки красиви очи, безупречна кожа, забавна и привлекателна личност. А и дори да притежавате този съвършен вид – което най-вероятно не е така – не разполагате с алгоритмите и науката зад тях.

Вие се появявате в битка с нож срещу базука.

Лично аз вече почти не вярвам на това, което виждам или чувам в Instagram, YouTube или TikTok – дийпфейковете стават по-убедителни от автентичните клипове. И това само ще се влошава. Ако основният ви начин да развивате бизнес в мрежовия маркетинг е чрез социалните мрежи – и то с традиционните подходи, които ви насърчават днес – вие скоро може да станете толкова релевантни, колкото е MySpace сега.

Ако възнамерявате да се утвърдите като инфлуенсър с хиляди последователи… Ако планирате да наемете екип, който да документира всеки ден от живота ви… Ако искате да изградите мрежата си само чрез реклама в социалните мрежи… Тогава планирате неизбежен провал в дубликацията.

Най-важното за един лидер в мрежовия маркетинг е да открие най-ефективните стратегии и да ги демонстрира на екипа си. Ако постоянно се лутате, предлагайки нови и непроверени методи, само защото сте чули, че друг отбор е успял с тях, всъщност нанасяте голяма вреда на своя екип.

Неетично е лидерът на екипа да използва членовете му като опитни зайчета, освен ако предварително не им съобщи това. Опитите да се превърнете в супер инфлуенсър чрез алгоритми, или пък да станете „фабрика“ за съдържание в стила на Гари В., или да разчитате единствено на реклами в социалните мрежи – са тактики, които се доказаха като неприложими за успешно дублиране. И с все по-голямата конкуренция и „шум“ онлайн, както и с напредъка на AI, става все по-трудно да се оптимизират тези подходи.

Работя с водещи компании и лидери в мрежовия маркетинг, и не знам за нито един екип, който успешно изгражда и дублира бизнеса си само чрез социалните мрежи. Затова и не мога да препоръчам подобен подход на моя собствен екип, нито на моите клиенти и абонати.

Ето истината, за която малцина говорят: Инфлуенсърите в социалните мрежи вършат работа, която изисква изтощителни усилия, с много риск и малка награда. Шансът за истински успех е по-малък от един на милион. Няма дубликация, а целият ви труд и аудитория могат да изчезнат при някоя промяна в алгоритъмa.

Ако сравним един средностатистически лидер в мрежовия маркетинг с един средностатистически инфлуенсър в социалните мрежи по стил на живот, потенциал за доходи, сигурност и възможности за резидуален доход, инфлуенсърът би направил всичко, даже ако трябва ще ходи бос по натрошено стъкло, само и само да има това, което имаме ние.

Не казвам да изтриете профилите си, да се откажете от смартфоните или да събаряте центровете за данни. (Поне засега!) Но предлагам да правите и преподавате това, което се дублира: Поддържайте присъствие в социалните мрежи. Свързвайте се с хора органично. Бъдете искрени и автентични, вместо да следвате система с изисквания за броя коментари или харесвания. Когато срещнете нови хора, ги включете в списъка си с контакти, изграждайте отношения и отправете покана, когато моментът е подходящ за тях.

Това може да не звучи толкова бляскаво, колкото скъпите онлайн курсове за SEO и маркетинг в социалните медии, но ви позволява да предоставите силното лидерство, което вашият екип заслужава. Така създавате бизнес, който всеки в екипа може да повтори.

Вашият коментар